Sobota 5. 10. 2024

Novinky

• Učenie nemusí byť mučenie – to si uvedomili naši siedmaci na hodine literatúry, kde si vyskúšali dramatizáciu básne S. Chalupku Turčín Poničan. Odvážni mladí herci v divadelných kostýmoch zmenili triedu na javisko a podarilo sa im zapojiť do predstavenia všetkých spolužiakov. Nina, Tadeáš a Miriam si za svoju odvahu i predvedený výkon vyslúžili dlhočizný potlesk. Bravóóó!!!

Mgr. E. Petrovičová

• V uplynulých dňoch si žiaci zo 4. A triedy doslova vypýtali domácu úlohu. Učivo z prírodovedy zhmotnili do vlastných prác a vyrobili svoje meradlá. Svojou kreativitou potešili nielen svojich spolužiakov, ale hlavne pani učiteľku. Veľké ĎAKUJEM patrí samozrejme aj všetkým tým, ktorí boli pri výrobe meradiel nápomocní.

Mgr. Mariana Gajdošová

• Prvý október bol pre našich prváčikov veľkým dňom. Užili si veľkolepé privítanie, ktoré pre nich pripravili štvrtáci. Tí naše nové včeličky previedli rôznymi súťažami, ktoré preverili ich um a bystrosť, matematické schopnosti či pohybové zdatnosti... Keďže sa naši nováčikovia ukázali ako veľmi zdatné a bystré detičky, štvrtáci ich slávnostne pasovali za prváčikov našej školy, ocenili medailou a sladkou usilovnou včeličkou. Prváci pred očami prítomných rodičov, starých rodičov a predovšetkým triednych učiteliek a pani riaditeľky zložili verejne sľub, že vo svojej usilovnosti nepoľavia.

• Stáva sa už tradíciou, že každý rok posledný septembrový piatok sme účastníkmi festivalu vedy a techniky s názvom „Európska noc vedy” v košickej Optime. Na pôde obchodného centra prezentujú košické a prešovské univerzity, ako aj výskumné ústavy Slovenskej akadémie vied, svoje aktivity v rôznych vedeckých oblastiach. Okrem iných na aktuálnom ročníku festivalu dominovali dve témy - voda a umelá inteligencia. Na pár hodín sme sa tak stali objaviteľmi baktérií, dozvedeli sme sa, čo sú proteíny, ale aj ako upraviť vodu prírodnou cestou. Chemici nás oboznámili so zaujímavými pokusmi, videli sme, ako projektovať stavby moderne, mali sme možnosť chytiť do rúk plazy, cestovať vesmírom, pozorovať, ako umelá inteligencia môže pomáhať, objavovali sme čarovný svet magnetov, tajomný svet neurónov a podieľali sa na množstvo iných aktivít.

• Druhý školsky týždeň sa v Školskom klube detí niesol v znamení športu. Na školskom dvore sa konalo športové popoludnie, kde si deti rozdelené do štyroch družstiev zmerali svoje sily. Hry na upevnenie vzťahov a prehlbovanie kamarátstva a spolupráce medzi deťmi si vyskúšalo viac ako 90 detí zo všetkých oddelení nášho školského klubu. Štafetové súťaže sú medzi deťmi mimoriadne obľúbené, preto sme ich využili na zoznámenie sa s novými žiakmi našej školy. V závere išlo do tuhého! Najobľúbenejšou disciplínou je dlhoročne preťahovanie lanom - tentokrát sa do nej zapojili a spolu s deťmi zo všetkých síl bojovali aj pedagógovia. Dievčatá dokázali, že v jednote je sila a spoločne s pani vychovávateľkami sa radovali z víťazstva. Blahoželáme!

• Dňa 13.9.2024 sa konala veľká slávnosť – pasovačka piatakov. Naši malkáči sa týmto pasovaním zaradili medzi veľkáčov – žiakov 2. stupňa. Našu školu navštívila Biela pani, ktorá si spoločne s pomocníkmi pripravila súťažné disciplíny, ktoré preverili bystrosť, vytrvalosť, obratnosť, rýchlosť i um. Až absolvovaním všetkých disciplín sa posunuli k dôležitému momentu pasovania. Ten bol spojený so sľubom voči škole a spolužiakom. Pasoval a ich samotná Biela pani. Naši teraz už veľkáči všetko zvládli na jednotku. Klincom celej pasovačky bol spoločný tanec, ktorý si všetci naplno užili.

• Medzi žiakmi obľúbené podujatia patrí netradičná hodina v knižnici, ktorá má u nás dlhodobú tradíciu. Žiaci 5. ročníka navštívili Mestskú knižnicu J. Henkela v Levoči, kde ich pani knihovníčka Andrea Žihalová zoznámila s jednotlivými knižničnými oddeleniami, spôsobom radenia knižných titulov v nich i so všetkými podujatiami, ktoré knižnica pre svojich čitateľov organizuje. Deti nadchla hra na malých knihovníkov, v ktorej museli využiť práve nadobudnuté vedomosti a vyhľadať v regáloch knižnice 1 vyžrebovaný titul. A keďže sú naši žiaci šikovní a dokážu si pomáhať, každému sa túto úlohu podarilo splniť. Starí čitatelia si na záver našej návštevy domov odnášali nové tituly a tí, ktorí do nej vkročili po prvý raz, si hrdo niesli prihlášku za jej člena.

• Sme škola, ktorá pomáha. Posúďte sami.

• Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Pripomínajme, nezabúdajme.

odny-projekt-pomahajuce-profesie-v-edukacii-deti-a-ziakov-

• Základná škola, Námestie Štefana Kluberta 10, 054 01 Levoča